En büyük rakibi, Naim Süleymanoğlu’na tabutunu öperek veda...

En büyük rakibi, Naim Süleymanoğlu'na tabutunu öperek veda etti

Haber detayı..

19 Kasım 2017 - 20:10

Cep herkülü Naim Süleymanoğlu'nun cenazesine katılan Yunan rakibi Leonidis, Süleymanoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek ünlü halterciye veda etti.

50 Yaşında hayatını kaybeden eski milli halterci Naim Süleymanoğlu için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleniyor. Süleymanoğlu'nun rakibi olan Yunan halterci Leonidis de cenazeye katılan isimler arasındaydı.Eskiden Süleymanoğlu'un en önemli rakibi olan Leonidis Fatih Camii'nde Süleymanoğlu'nun tabutunun yanına geldi. Tabutun başında bir süre bekleyen Leonidis, ardından Süleymanoğlu'nun Türk bayrağına sarılı tabutunu öperek ona veda etti.Bu sırada duygusal anlar yaşandı. 

Başbakan Yıldırım: "Genç yaşta kaybettiğimiz efsane sporcumuz Naim Süleymanoğlu'na Allah'tan rahmet diliyorum"

Başbakan Binali Yıldırım, hayatını kaybeden milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun Fatih Camii'ndeki cenaze namazına katıldı. Başbakan Yıldırım, cami girişinde yaptığı açıklamada, "Milli haltercimizi, efsane isim Nami Süleymanoğlu'nu kaybettik. Ahirete bugün yolculuyoruz. Merhuma Allah'ta rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Bugüne kadar hiçbir sporcunun kıramayacağı rekorları kırmış bir efsane, kahraman sporcumuzdur. Birçok olimpiyat ve dünya şampiyonluğunun yanı sıra 46 rekor kıran bir sporcumuz. Öyle ki ağırlığının üç katı fazlasını bir seferde kaldırarak erişilmeyecek bir rekoru da gerçekleştirmiştir. Ay yıldızlı Türk bayrağımızı minderde göndere çekmeyi başarmış ve 80 milyon milletimizin göğsünü kabartmıştır. Genç yaşta kaybettiğimiz efsane sporcumuz Naim Süleymanoğlu'na Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun" dedi.

Bakan Bak: "Böylesine önemli bir sporcuya sahip olmak her ülkeye nasip olmaz” 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun cenaze törenine katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi. Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Osman Aşkın Bak, “Türk sporu için çok acı bir gün. Türk sporuna büyük hizmetler yapmış, dünyanın 'Cep Herkülü' olarak tanımladığı milli sporcumuz Naim Süleymanoğlu'nu kaybetmenin acısıyla karşı karşıyayız. Haberi doktoru bize bildirdi. O zaman cumhurbaşkanımızla birlikte Rize'de bir kongredeydik. Cumhurbaşkanımız da ifade etti, Türk milletine büyük hizmetler yapmış değerli bir sporcumuzu kaybettik. Böylesine önemli bir sporcuya sahip olmak her ülkeye nasip olmaz. Ülkemize kazandırdığı başarılar, ülkemizin tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle çok önemli görevler üstlendi” şeklinde konuştu.

Süleymanoğlu'nun Bulgaristan'da zulüm gören Türklerin sembolü olduğunu söyleyen Bakan Bak, “Tabii o bir semboldü. Bulgaristan'da zulüm gören Türklerin bir sembolüydü. Onun kaçırılışı, getirilişi, rahmetli Turgut Özal'ın onu buraya getirmesi ve ardından orada yaşanan gerçeklerin ortaya çıkması adına bir semboldü. O bir efsaneydi. Türk sporundaki halterdeki liderliği tartışılmazdı. Ailesine başsağlığı diliyoruz” dedi. 

Cenazeye katılan Ahmet Özal ise babasının başbakanlığı döneminde Süleymanoğlu'nu Türkiye'ye nasıl getirdiğini anlattı. Naim Süleymanoğlu'nun babasının Turgut Özal'ın manevi oğlu olduğunu söyleyen Ahmet Özal, “Naim kardeşimiz biliyorsunuz babamın manevi oğluydu. Bende onun manevi ağabeyi oluyorum. İlk geldiği günleri hatırlıyorum, pırıl pırıl bir insandı. Dünyada hala onun kırdığı rekor kırılamadı, kimsenin de kırabileceğini sanmıyorum. Milletimizin başı sağolsun diyorum. Onun irtica etmek istediği bilgisi babama geldi. Tabii biz de MİT'in mensuplarıyla beraber - Tabii o zaman Bulgar ajanları da peşinde Naim'in- bizimkiler daha akıllı çıktı. Çeşitli şekillerde yollarını kaybettirerek rahmetlinin başbakanlık uçağıyla direkt Ankara'ya getirildi. Olimpiyatlara katılabilmesi için Bulgaristan federasyonunun onay vermesi gerekiyordu Naim'e. Hatta o zamanlar hatırlıyorum rahmetli babam bir açıklama yaptı. Bulgar federasyonuna 1 milyon dolar rüşvet verdim dedi. Ondan sonra Türkiye'nin gururunu kabarttı. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı. 

Ahmet Davutoğlu cenaze törenine katıldı

Naim Süleymanoğlu'nun cenaze törenine katılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Soğuk savaşın bittiği günlerde Bulgaristan'da soydaşlarımıza dönük zulüm sürerken o sporcu kimliğiyle, insan kimliğiyle ve Türk kimliğiyle bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir tavır sergilemiştir. Soydaşlarımızın o gün yaşamakta olduğu haksızlıklar konusunda dünyanın aydınlatılması hususunda çok büyük vazife görmüştür” dedi. 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk sporunun efsane ismi Naim Süleymanoğlu'nun cenaze törenine katılmak için Fatih Camii'ne geldi. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Davutoğlu, “Bugün sadece yakın spor tarihimizin değil toplum olarak soydaşlarımız bağlamında gönül coğrafyamızın da yakın tarihi açısından çok büyük bir kaybı yaşadık. Rahmetli Naim Süleymanoğlu tarihin kritik bir eşiğinde hem sporda sağladığı büyük başarıda hem de o kritik eşikte aldığı son derece anlamlı tavırda Türk milletinin gönlünde özel bir yere sahip olmuştur. Soğuk savaşın bittiği günlerde Bulgaristan'da soydaşlarımıza dönük zulüm sürerken o sporcu kimliğiyle, insan kimliğiyle ve Türk kimliğiyle bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir tavır sergilemiştir. Hepinizin hatırladığı gibi bizi gururlandıran bir tutumla ana vatana gelmiş ve soydaşlarımızın o gün yaşamakta olduğu haksızlıklar konusunda dünyanın aydınlatılması hususunda çok büyük vazife görmüştür. Ayrıca daha sonra 3 kez olimpiyat şampiyonu, 8 kez dünya şampiyonu ve 46 kez de dünya rekortmeni olarak dünya spor tarihine altın harflerle yazılan ve ay yıldızı bu anlamda dünyanın her yerinde büyük bir onurla dalgalandıran bir performans sergilemiştir. Dolayısıyla kaybımız çok boyutludur. Bir insanlık, insan hakları savunucusunu ve Türk milletinin kalbinde yer etmiş önemli bir şahsiyeti kaybettik. Bir spor adamını, bir büyük dünya rekortmenini kaybettik. Bütün milletimizin gönül coğrafyamızın Bulgaristan'daki soydaşlarımızın başı sağ olsun” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terör örgütüne büyük darbe
Terör örgütüne büyük darbe
Ermenistan'ı korkutan açıklama! Türkiye ile birlikte girebiliriz
Ermenistan'ı korkutan açıklama! Türkiye ile birlikte girebiliriz