İsrail Ezan’ı Yasakladı

İsrail Ezan'ı Yasakladı

Son dakika haber

11 Ekim 2017 - 09:57

Batı Şeria'da 'ezan' yasağı

İsrail, Batı Şeria'da bir köyde, Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle cami minaresinden hoparlör ile ezan okunmasını yasakladı.

İsrail'in Batı Şeria'nın güneyindeki bir köyde, "Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle" camiden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladığı bildirildi.

El-Halil'in güneyindeki Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratib el-Cebur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin el-Halil'in güneyindeki Musafir Yatta bölgesindeki Et-Tuvani köyüne baskın düzenleyerek, "şifahen" köy camisinden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladıklarını bildirdiklerini söyledi.

"YASAĞA UYULMAZSA..."

İsrail askerlerinin, yasağa uyulmadığı takdirde köye ikinci kez baskın düzenleme tehdidinde bulunduklarını ifade eden Cebur, Et-Tuvani köyünün, Ma'on Yahudi yerleşim birimine yakınlığı nedeniyle İsrail askerleri ile yerleşimcilerin provakasyonlarına maruz kaldığını kaydetti.

Musafir Yatta bölgesi "C" bölgesinde yer alıyor.

İKİNCİ OSLO ANLAŞMASINA GÖRE BÖLGELER

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması"çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi Filistinlilerin C bölgesinde inşaat yapmasını neredeyse imkansız kılıyor. İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te 200 bini aşkın, Batı Şeria'da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası toplum, İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul ediyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • celil
  8 ay önce
  allah yerde bir etsin onlari
 • Halil
  8 ay önce
  Daha durun hele İSRAİL belkide bütün islam aleminin ezanını yasaklamaya kalkışacak. İSRAİL yasadışı bir suç işliyor ve dinliyor islam alemi inek gibi hiçses çıkarmıyor him hazmetiler diyor budefa başka bir şey yapıyor yani bir eylem biz Müslümanlara İlhak çok vurdum duymazız neme lazım cıyız onun iiçinde Allah bu kahrolası İSRAİL belasını başımıza verdi. İki yüzlü abd ab kahbeleride bu kafilerin her yaptığı zulmü hayır yapmış gibi destekliyorlar Allah sonumuzu hayretsin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terör örgütüne büyük darbe
Terör örgütüne büyük darbe
Ermenistan'ı korkutan açıklama! Türkiye ile birlikte girebiliriz
Ermenistan'ı korkutan açıklama! Türkiye ile birlikte girebiliriz